Tanvi Hegde is an Indian actress who has worked in various TV shows such as Captain House, Instant Khichdi & Shaka Laka Boom Boom etc. However, she got huge fame from show “Sonpari” in which she played the role of Frooti. In this article we bring you everything that you want to know about Tanvi Hegde. Lets know more about Tanvi Hegde Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts
Tanvi Hegde Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts & More
| Full Name | Tanvi Hegde |
| Nick Name | Frooti |
| Landed On Earth | 11 November, 1991 |
| Birthplace | Mumbai, Maharashtra |
| Age (as on 2024) | 33 Years |
| Qualification | Graduate |
| School | V N Sule High School, Dadar |
| College | Mumbai University |
| Profession | Actress |
| Mother | Name Not Known |
| Father | ![]() Name Not Known |
| Brother | ![]() Name Not Known |
| Sister | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Affairs/Boyfriend | Not Known |
| Height | In Meters-1.68m Feet & Inches-5’6″ Centimtrs-168cm |
| Weight | 58 Kg |
| Body Size | 34-30-34 |
| Eye Colour | Hazel Brown |
| Hair Colour | Brown |
| Nationality | Indian |
| Religion | Hindu |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Languages | Hindi, Marathi & English |
| Handed | Right Handed |
| Food Habit | Vegetarian |
| Smoke | No |
| Drink | No |
| Hobbies | Travelling, Reading & Shopping |
| Actor | Salman Khan |
| Actress | Madhuri Dixit |
| Player | Sachin Tendulkar |
| Game | Cricket |
| Singer | A.R. Rahman |
| Food | Street Food |
| Beverage | Coffee |
| Color | Yellow |
| Destination | Maldives |
| Net Worth | 8 Crore |
| Salary | 35 K Per Episode |
| 95 K | |
| 10 K | |
| YouTube | 2 K |
| 2 K |
Unknown Facts About Tanvi Hegde
- Tanvi Hedge is an Indian actress who has acted in close to 150 ad films. She has also worked in the Marathi film industry.
- Although, she started her career as a child actress in Hindi films and television series. Tanvi appeared in popular television series such as “Shree Gurudev Datta” and “Kya Hoga Nimmo Ka.”
- However, she got fame from the popular television show “Son Pari,” where she played the lead role as “frooti” and captured the hearts of viewers across the country.
- Apart from this she has worked in various TV shows named as “Kahaani Ghar Ghar Kii”, “Koi Apna Sa”, “Chhoti Si Baat” & “Baal Veer” etc.
- Also, she appeared in famous shows Captain House, Jai Shri Krishna, Na Bole Tum Na Maine Kuch Kaha, Saath Phere: Saloni Ka Safar, Instant Khichdi and Shaka Laka Boom Boom etc.
- She has worked in some movies such as Gaja Gamini, Virudh, Champion and some others. She made her debut into Marathi cine world with movie “Dhurandhar Bhatawdekar” where she worked as the lead actress.
- After this, she has also acted in a movie called Athang in 2016.
- Tanvi Hegde has received several awards and nominations for her performances. She was nominated for the Best Supporting Actress at the Indian Filmfare Awards.



Who is Tanvi Hegde?
Tanvi Hegde is an Indian film & television actress who is popularly known as frooti.
What is age of Tanvi Hegde (or) How old is Tanvi Hegde?
Tanvi Hegde is 33 years old.
Is Tanvi Hegde married or single?
Tanvi Hegde is unmarried.
What is net worth of Tanvi Hegde?
Net Worth of Tanvi Hegde is ?8 crore.



