Chitra Purushotham is a renowned bodybuilder & fitness trainer who hails from Karnataka & has taken the internet by storm due to her incredible physique. In this article we bring you everything that you want to know about Chitra Purushotham. Let know more about Chitra Purushotham Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts
Chitra Purushotham Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts & More
| Full Name | Chitra Purushotham |
| Nick Name | Chitu |
| Landed On Earth | 25 April 2001 |
| Birthplace | Karnataka, Bengaluru |
| Age (as on 2025) | 24 Years |
| Qualification | Graduate |
| School | Not Known |
| College | Karnataka University |
| Profession | Bodybuilder & Fitness Trainer |
| Mother | Name Not Known |
| Father | ![]() Name Not Known |
| Brother | Not Known |
| Sister | Not Known |
| Marital Status | Married |
| Husband | ![]() Kiran Raj |
| Height | In Meters-1.68m Feet & Inches-5’6″ Centimtrs-168cm |
| Weight | 80 Kg |
| Body Size | 42-33-18 |
| Eye Colour | Black |
| Hair Colour | Black |
| Nationality | Indian |
| Religion | Hindu |
| Zodiac Sign | Pisces |
| Languages | Hindi, English & Malayalam |
| Handed | Right Handed |
| Food Habit | Vegetarian |
| Smoke | No |
| Drink | No |
| Hobbies | Gymming & Playing Wrestling |
| Actor | Akshay Kumar |
| Actress | Deepika Padukone |
| Food | Home Made Food |
| Beverage | Tea |
| Color | Black |
| Destination | Goa |
| Net Worth | 4-5 Crore |
| Salary | 30-50 K Per Month |
| 150 K | |
| 50 K | |
| YouTube | 1 K |
Unknown Facts About Chitra Purushotham
- Chitra Purushotham is a renowned bodybuilder & fitness trainer who hails from Karnataka.
- Although, she is fitness freak who often shares photos of workout at gym on her Instagram account. She has 150 K followers on her Instagram account.
- However, main source of her income are brand endorsement. She often shares posts of nutritious diet on her social handle.
- She is pet lover who owns a German shepherd dog at her home.
- During her college time, she has participated in football game & has won several medal.
- In 2023, she won the title of Miss Strong Women. Also in 2024, she received Miss Karnataka title winner.
- Also, she won the title of “Mrs. Bengaluru Women’s Figure” at Mr. /Ms. Bengaluru championship 2024.
- Apart from this, she is tattoo lover who has inked several tattoos on her body.
- In 2025, she has captured the internet sensation with her unique bridal look. In photoshoot she is wearing a traditional Kanjivaram saree. On her wedding day, she has proudly displayed her well-built physique. She got married to her long time boyfriend Kiran Raj in February 2025.



Who is Chitra Purushotham?
Chitra Purushotham is a renowned bodybuilder & fitness trainer who hails from Karnataka.
What is age of Chitra Purushotham (or) How old is Chitra Purushotham?
Chitra Purushotham is 24 Years old.
Is Chitra Purushotham married or single?
Chitra Purushotham is married.
What is net worth of Chitra Purushotham?
Net worth of Chitra Purushotham is ?4-5 crore.



