Ashnoor Kaur is an Indian actress who started her career as child artist in 2009. She has worked in several TV shows such as Patiala Babes, Ek Veer Stree Ki Kahaani, Saath Nibhaana Saathiya etc. In this article, we bring you everything that you want to know about Ashnoor Kaur. Lets know more about Ashnoor Kaur Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts & More
Ashnoor Kaur Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts & More
| Full Name | Ashnoor Kaur |
| Nick Name | Palak |
| Landed On Earth | 3 May 2004 |
| Birthplace | New Delhi |
| Age (as on 2024) | 20 Years |
| Qualification | 12th Standard (Pursuing Graduation) |
| School | Ryan International School, Mumbai |
| College | University of Mumbai |
| Profession | Actress, Anchor |
| Mother | ![]() Avneet Kaur |
| Father | ![]() Gurmeet Kaur |
| Brother | Not Known |
| Sister | Not Known |
| Marital Status | Unmarried |
| Relation | Not Known |
| Height | In Meters-1.63m Feet & Inches-5’4″ Centimtrs-163cm |
| Weight | 52 Kg |
| Body Size | 32-27-33 |
| Eye Colour | Black |
| Hair Colour | Black |
| Nationality | Indian |
| Religion | Sikhism |
| Zodiac Sign | Taurus |
| Languages | Hindi, English |
| Handed | Right Handed |
| Food Habit | Vegetarian |
| Smoke | No |
| Drink | No |
| Hobbies | Dancing, Shopping, Travelling & Swimming |
| Actor | Ranbir Kapoor |
| Actress | Deepika Padukone |
| Player | |
| Game | |
| Singer | Arijit Singh |
| Food | Burger & Chocolates |
| Beverage | Coffee |
| Color | White & Pink |
| Destination | Goa |
| Net Worth | 17 Crore |
| Salary | 60 K Per Episode |
| 10 M | |
| 3 M | |
| YouTube | 565 K |
| 50 K |
Unknown Facts About Ashnoor Kaur
- Ashnoor Kaur is an Indian actress who has worked in several television serials, including Jhansi Ki Rani, Yeh Rishta Kya Kehlata Hai, and Patiala Babes.
- Although, she has also appeared in some movies such as Sanju and Manmarziyaan.
- Apart from this, she has appeared in many music videos, web series & commercials etc.
- She is talented in study who secured 93% in her 10th Standard. Currently she is pursuing her Higher Secondary Studies.
- In 2019, she received the Indian Telly Awards Next Generation Star Special Jury Award for the television series “Patiala Babes“(2018-2020).
- Moreover, she loves to travel with her parents and discover new places.
- From 20 August 2024, Ashnoor is starring in show Suman Indori with actress Anita Hassanandani. She is making a comeback to television after a break of three-years.



Who is Ashnoor Kaur?
Ashnoor Kaur is an Indian actress who has worked in several television serials.
What is age of Ashnoor Kaur (or) How old is Ashnoor Kaur?
Ashnoor Kaur is 20 years old.
Is Ashnoor Kaur married or single?
Ashnoor Kaur is unmarried.
What is net worth of Ashnoor Kaur?
Net worth of Ashnoor Kaur is ?17 crore.



