Shrenu Parikh is an Indian television actress who is well known for portraying Aastha Agnihotri in the Star Plus romantic drama “Iss Pyaar Ko Kya Naam Doon? Ek Baar Phir”. In this article, we bring you everything that you want to know about Shrenu Parikh. Lets know more about Shrenu Parikh Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts & More
Shrenu Parikh Age, Height, Bio, Wiki, Affairs, Facts & More
| Full Name | Shrenu Parikh |
| Nick Name | Shrenu |
| Landed On Earth | 11 November 1989 |
| Birthplace | Vadodara, Gujarat |
| Age (as on 2023) | 34 Years |
| Qualification | Graduate (B. Pharma) |
| School | Navrachana Vidyani Vidyalaya, Vadodara |
| College | Maharaja Sayajirao University of Baroda, Vadodara |
| Profession | Actress |
| Mother | ![]() Smita Parikh (Banker) |
| Father | ![]() Harish Parikh (Engineer) |
| Brother | Shubham Parikh (Younger) |
| Sister | Not Known |
| Marital Status | Married |
| Husband | ![]() Akshay Mhatre (Actor) |
| Height | In Meters-1.60m Feet & Inches-5’3″ Centimtrs-160cm |
| Weight | 56 Kg |
| Body Size | 32-28-34 |
| Eye Colour | Amber |
| Hair Colour | Black |
| Nationality | Indian |
| Religion | Hindu |
| Zodiac Sign | Scorpio |
| Languages | Hindi, English |
| Handed | Right Handed |
| Food Habit | Non-Veg |
| Smoke | No |
| Drink | Yes |
| Hobbies | Singing & Travelling |
| Actor | Hrithik Roshan |
| Actress | Alia Bhatt |
| Singer | Arijit Singh |
| Food | Maggie & Omlette |
| Beverage | Coffee |
| Color | Pink & Grey |
| Destination | Australia |
| Net Worth | ?15-20 Crore |
| Salary | ?60-80 K Per Episode |
| 1.5 M | |
| 335 K | |
| YouTube | 60 K |
| 80 K |
Unknown Facts About Shrenu Parikh
- Shrenu Parikh is an Indian actress & model who is best known for TV series “Iss Pyar Ko Kya Naam Doon? Ek Baar Phir” and Gauri Kumari in “Ishqbaaaz”. However, Shrenu made her television debut with Indian Idol in year 2003.
- Although, she has also featured in the Gujarati musical drama, “Lamboo Rastoo”. She worked in some movies named as Thodi Thodi Si Manmaaniyan & Family Politics Of Blood etc.
- In 2007, she won the Miss Universe title & in 2008 titled with second runner-up of Miss Vadodara.
- Also in 2017, she was listed as the Times of India Ahemdabad’s 50 most desirable women.
- Apart from all this, she has participated in the dance reality show, Nach Baliye 9 in 2019.
- In 2023, she tied the knot of marriage with her boyfriend actor Akashya Mhetre. The couple met each other in August 2021 on the sets of Ghar Ek Mandir Kripa Agrasen Maharaja Ki.



Who is Shrenu Parikh?
Shrenu Parikh is an Indian actress.
What is age of Shrenu Parikh (or) How old is Shrenu Parikh
Shrenu Parikh is 34 years old as on 2023.
Is Shrenu Parikh married or single?
Shrenu Parikh is married.
What is net worth of Shrenu Parikh?
Net Worth of Shrenu Parikh is approx ?15-20 Crore.




